fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Człowiek w czasie t = 5 działa siłą o wartości F = 200 N... Olcia17: rysunekCzłowiek w czasie t=5 s działa siłą o wartości F =200 N wzdłuż ramienia kosiarki, które tworzy z poziomem kąt α=60, a następnie ją puszcza. Kosiarka jedzie po powierzchni poziomej działa na nią siła oporu o wartości F1= 75 N.Oblicz drogę po której przebyciu kosiarka się zatrzyma.Masa kosiarki m=50 kg. To zadanie z dynamiki, więc mam tu nie uwzględniać wzorów na energię itp. Obliczyłam tylko przyśpieszenie a = F*cosα −F1/m Nie wiem, co dalej, proszę o rozwiązanie wraz z wytłumaczeniem.
2 lis 21:53
'Leszek: Przyspieszenie jakie uzyskala kosiarka a1=(F*cos α −F1)/m predkosc jaka uzyskala kosiarka vo= a1 *t = t*(F*cos α −F1)/m opoznienie ruchu kosiarki a2=F1/m
 v2o 
droga hamowania kosiarki S =

,ten wzor nalezaloby sobie wyprowadzic
 2*a2 
ze wzoru na droge w ruchu opoznionym Polacz to wszystko i bedzie wynik
2 lis 22:21
Olcia17: Dziękuję bardzo!
2 lis 23:13
Olcia17: Jednak chyba nie rozumiem. W jaki sposób wyprowadzić ten wzór?
3 lis 19:45
'Leszek: Wyprowadzenie wzoru na droge hamowania S =vo*t − 0,5*a*t2
 vo − vk 
oraz a=

, i vk = 0
 t 
 vo 
Czyli t =

 a 
po podstawieniu do S otrzymujemy
 v2o v2o v2o 
S =

− 0,5*a*

=

 a a2 2a 
3 lis 20:30