fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
predkosc misiak: Rodzice wyjechali z Wojtkiem samochodem na wakacje. Pierwszą część trasy pokonali w ulewnym deszczu, jadąc z pewną stałą prędkością. Gdy deszcz przestał padać prędkość samochodu wzrosła o 20%. Gdyby na całej trasie samochód jechał z taką szybkością jak na trasie bezdeszczowej, to podróż Wojtka trwałaby o 40 minut krócej. Oblicz, w jakim czasie samochód pokonał pierwszą część trasy w ulewnym deszczu.
20 paź 18:01
korki_fizyka@o2.pl: Trzeba wiedzieć jaką część trasy jechali w deszczu a jaką bez.
21 paź 16:07
b.: Nie trzeba.
21 paź 20:34
Leszek: Patrz matematyka.pisz/forum/333513.html
21 paź 20:53
korki_fizyka@o2.pl: trzeba to uściślić, bo samo powiedzenie, że pierwszą część: nie wystarcza, to może być połowa (pewnie to miał na myśli autor) ale równie dobrze 1/2, 1/7 0,12 to jest też część
22 paź 09:55
misiak: ja to widzę tak s1; pierwsza część drogi w ulewnym deszczu s2; druga część drogi (słoneczna)
s1 

;czas w jakim pokonali pierwszą część drogi, gdzie v; prędkość z jaką jechali w ulewie
v 
s2 

;czas z jakim pokonali drugą część drogi
1,2v 
s1 s2 s1+s2 s1 

+

= 40 +


=4
v v 1,2v v 
czyli czas z jakim pokonali pierwszą część trasy to 4 godziny
22 paź 15:28
misiak: ja to widzę tak s1; pierwsza część drogi w ulewnym deszczu s2; druga część drogi (słoneczna)
s1 

;czas w jakim pokonali pierwszą część drogi, gdzie v; prędkość z jaką jechali w ulewie
v 
s2 

;czas z jakim pokonali drugą część drogi
1,2v 
s1 s2 s1+s2 s1 

+

= 40 +


=4
v v 1,2v v 
czyli czas z jakim pokonali pierwszą część trasy to 4 godziny
22 paź 15:28
misiak: niechcący dwa razy kliknąłem
22 paź 15:29
misiak: tam jest błąd w równaniu bo powinno być tak :
s1 s2 s1 + s2 s1 

+

= 40 +


=4
v 1,2v 1,2v v 
22 paź 15:34
22 paź 18:28