fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Kinematyka - ruch po okręgu ralf: Po pokonaniu ruchem jednostajnie przyspieszonym drogi s=100 m po okręgu o promieniu R=200m
 m 
motocyklista osiągnął prędkość v=20

. Oblicz przyspieszenie styczne, dośrodkowe i
 s 
całkowite motocyklisty po upływie t1=15 s od początku ruchu.
 V2 m 
Obliczyłem już przyspieszenie dośrodkowe ze wzoru i wyszło a(do)=

= 2

, ale nie
 R s 
mam totalnie jakiegokolwiek pomysłu na obliczenie przyspieszenia stycznego.
17 wrz 14:59
Qulka: styczne to tak jak normalnie czyli a=Δv/Δt =20/15
17 wrz 17:19
ralf:
 m 
Qualka tylko że Δv nie wynosi 20

ponieważ prędkość początkowa nie wynosi 0
 s 
17 wrz 18:02
Qulka: i czas rozpędzania się do v=20 też chyba nie wynosi 15 ale nie chciało mi się wnikać emotka
17 wrz 18:10
Qulka: ale vo=o bo słowa po pokonaniu drogi więc mając drogę i prędkość policz przyśpieszenie styczne
 v2 
a=

=2m/s
 2s 
po 15sek prędkość wynosi v=2•15=30m/s wtedy przyśpieszenie dośrodkowe a=v2/R=900/200=4.5m/s2 całkowite to pitagoras
17 wrz 18:22
ralf: Wszystko się zgadza, wzory końcowe takie same jak w zbiorze zadań. Tylko nie mogę pojąć czemu prędkość początkowa jest równa 0. Ja to rozumiem w taki sposób, że motocykl jechał sobie ze stałą prędkością i nagle zaczął przyśpieszać na łuku
17 wrz 18:30
Qulka: bo inaczej nie dałoby się policzyć bo nie napisali inaczej bo przed zakrętem się zwalnia, a nie przyśpiesza
17 wrz 19:25
ralf: Aha ,to teraz na pewno już wszystko jasneemotka dzięki za pomoc
17 wrz 19:32
ralf: to oczywiśćie ironia
17 wrz 19:55
Jacek: Kiedy nie podają początkowej prędkości, to znak, że jest równa 0.
17 wrz 20:01
ralf: Widzę, że ktoś się pode mnie podszył (2 ostatnie komentarze) ale niestety muszę zadać jeszcze jedno pytanie (pewnie głupie i błahe). Czemu przyspieszenie styczne to taki wzór a nie inny?
17 wrz 23:38
qulka: Ponieważ masz daną drogę, a wzór na drogę w ruchu przyspieszonym to s=at2/2 bo bez prędkości poczatkowej
18 wrz 17:40