fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Ruch obrotowy bryły sztywnej. Pleso93: Rozpędzone koło zamachowe urywa się z osi i spada na podłoże. Masa koła wynosi 12 kg a jego promień wynosi 20 cm. Przed urwaniem się z osi obracało się z częstotliwością 800 obr./min. a) Z jaką prędkością zacznie się toczyć? b) Jaką część całkowitej energii kinetycznej zachowało to koło? c) Zakładając, że współczynnik tarcia kinetycznego między kołem a podłożem wynosi 0,5 znajdź czas, po którym koło złapie przyczepność do podłoża.
 I1(w1)2 I2(w2)2 mV2 
Ek1=Ek2

=

+

+ WT
 2 2 2 
Wg mnie nie możemy założyć, że L1=L2, gdzie L − moment pędu, ponieważ w sytuacji toczenia się pojawia się tarcie w postaci siły zewnętrznej. Mam jedno równanie i dwie niewiadome. Proszę o podpowiedź.
21 maj 11:55
Pleso93: Zauważyłem, że I1=I2=I, oraz V=w2R, stąd: I(w1)2=I(w2)2+m(w2)2R2+2WT
 I(w1)2−2WT 
(w2)2=

, gdzie mR2=I, zatem:
 I+mR2 
 I(w1)2−2WT 
(w2)2=

 2I 
Siła tarcia dla ruchu postępowego po powierzchni płaskiej, dana jest wzorem: T=mgf, ale nie znam drdrogi, na której to tarcie działa...
21 maj 12:05
Pleso93: Pomoże ktoś?
22 maj 10:35