fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Zadanie z termodynamiki curious: Witam. Mam problem z tym oto zadaniem z termodynamiki. Masa powłoki balonu powietrznego o objętości F=224 m3 wynosi M=145 kg. Balon napełniono gorącym powietrzem pod ciśnieniem atmosferycznym. Jaka powinna być temperatura powietrza wewnątrz powłoki, aby balon mógł się unieść? Temperatura powietrza na zewnątrz jest równa 0°C. Próbowałam to rozwiązać, zakładając, że ciśnienie wewnątrz balonu musi być większe niż atmosferyczne, więc (nRT)/V > (nRT0)/V . Tylko, że nie mam masy molowej, żeby obliczyć n. Byłabym wdzięczna za jakąś podpowiedź.
20 maj 22:25
daras: Skorzystaj z prawa Archimedesa: Fw > Q ρoVg > Mg + ρVg , ρo − gęstość powietrza w to , ρ − gęstość powietrza w temp. t
21 maj 10:37
daras: masa molowa powietrza ≈ 32g/mol * 21% + 28g/mol * 79% ≈ 28,8 g/mol
21 maj 10:45