fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Elektrostatyka, wahadła. Michał : Dwie kuleczki o masie 20mg zawieszone na lekkich nitaczkach o długości 50cm stykają się ze sobą, Po naelektryzowaniu oddaliły się o 8 cm. Jaki jest ładunek elekrtryczny każdej kuleczki Siła która próbuje ściągnąć pojedynczą kule do polożenia równowagi to: Mgsinα, gdzie sinα=r/d2 A siła Coulomba:kQ2/r2 Więc siła coulomba równoważy się z dwukrotnością Siły która próbuje sciągnać pojedynczą kule do położenia równowagi. Czyli kQ2/r2=2Mgsinα Q=2Mgsinα/k*r. Czy to zadanie jest dobrze rozwiązane ponieważ w odpowiedź w książce różni się nieco od mojej, rzędy się zgadzają błąd jest naprawdę mały, może wynika z tego że zaokrąglałem, ale wole być pewny
23 lip 12:54
Stefan:
 dπεomgd 
q =

 44l2−d2 
23 lip 16:40
Michał : Czyli moje obliczenia się złe ?
23 lip 22:19