fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
ile ciepła wydzieli się Michał : Cześć mam obliczyć ile ciepła wydzieli się przy izotermicznym zagęszczaniu 3 litrów gazu do 0.5 litra przy stałym ciśnieniu 760Tr. Moje rozwiązanie W=−pdV=1013,25*102*0.0025=1013,25*0.25=253,3125J a skoro jest to przemiana izotermiczna to W=−Q, więc Q=−253,3125 J Odpowiedź z książki to 130.2 cal, moja odpowiedź nie zgadza się z nią po zmianie jednostki co jest nie tak ?
2 lip 23:07
Michał : Chyba, że zmiana objętości jest duża, więc musze skorzystać z innego wzoru tym z całką oznaczoną ?
2 lip 23:34
Stefan: W stosunku do gazów nie ma pojęcia zagęszczanie tylko sprężanie. ΔU = W − Q a samo ciepło podczas tej przemiany wynosi Q = nCpΔT , róznicę temperatur znajdziesz z tego co już policzyłeś : W = pΔV = nRΔT
3 lip 07:37
Stefan: Całek nie trzeba stosować do obliczania pól prostokątów, bo to jak strzelanie do wróbla z armaty emotka
3 lip 07:38
Leszek: W tresci zadania jest napisana przemiana izotermiczna przy stalym cisnieniu −−paradoks
3 lip 12:34