fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Oblicz Majtas: rysunekWitam, mam problem z zadankiem, proszę o pomoc. Wiatr zachodni wieje z prędkością 2 węzłów. Jacht płynie na północ z prędkością 7 węzłów. Określ kierunek i prędkość wiatru pozornego. Wartość prędkości wiatru obliczyłem i wynik jest zgodny z odpowiedziami, gorzej z kierunkiem ponieważ azymut w odpowiedziach wychodzi A=344 stopnie (Azymut to kąt między kierunkiem północnym a danym kierunkiem, mierzony zgodnie z ruchem wskazówek zegara) Czerwony wektor to wektor wiatru pozornego, Zielony wektor wiatru zachodniego, wektor czarny to wektor prędkości jachtu
23 cze 13:35
Leszek: wektor czerwony musi być skierowany przeciwnie, przeciez tak jak narysowałeś , to jacht płynąłby w kierunku SEE
23 cze 17:31
Majtas: Chyba tego nie rozumiem, znalazłem definicję wiatru pozornego i rozwiązywałem to tak jak bynajmniej było wytłumaczone. Mógłbyś mi to dogłębniej wyjaśnić dlaczego tak jest ?
23 cze 21:58
Bogumil: To jest falszywy Leszek ,on Ci nie pomoze
24 cze 08:25
Leszek: niestety nie znam się na pozornych wiatrach i innych tego typu wiedzy tajemnej, może spróbuj na forum żeglaskim? http://www.navipedia.pl/navi09.html
24 cze 22:15
Leszek: rysunek v1= 2 węzły , prędkość wiatru , v2 = 7 węzłów , prędkość jachtu v3 −− prędkość pozorna wiatru , α −−azymut
 v3 3*5 
v3=3*5 węzłów , cos β =

=

 v2 7 
β=16,6o , α = 360o − β
25 cze 21:49
Majtas: rysunekhttp://www.windsurfing.pl/post/650,5-wiatr-wlasny-i-pozorny Kolejne źródło, które podaje tę samą definicje wiatru pozornego. Czyli wiatr pozorny to wypadkowa wiatru własnego i rzeczywistego. Naszym wiatrem rzeczywistym jest wiatr wiejący z zachodu na wschód z prędkością v1= 2 węzły natomiast prędkością naszego wiatru własnego jest wektor o takiej samej wartości jak wektor prędkości jachtu, ale o przeciwnym zwrocie v3= 7 węzłów vj− prędkość jachtu [ vj ] = [ v3 ] v3− prędkość wiatru własnego spowodowanego ruchem na północ v1− prędkość wiatru rzeczywistego (zachodniego) vp− prędkość wiatru pozornego Pewnie coś namieszałem także z góry sory za jakieś pierdoły, ale ja to tak rozumiem. Sory także za oznaczenia dopiero uczę się robić rysunki na tym forum emotka
26 cze 10:54