fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
zadanko Marek: rysunekznam mase kolca 1 i 2 oraz masy i promienie bloczków czy jak to nazwać. mam obliczyc predkość masy 2 po pokonaniu drogi s. Robie to z 2 zasady dynamiki tylko mam pytanie czy w całym układzie przyspieszenie liniowe jest takie same? Układam równania dla bloczków odpowiednio ε*Jm=S2*rm ε*Jd=S1*rd i wiemy, że jest zależność a=ε*r. Wydaje mi sie, że epsilon jest takie sam na obu bloczkach bo mają ten sam środek czyli jeżeli epsilon jest stały a promienie są różne więc przyspieszenie kloca pierwszego nie jest takie same jak przyspieszenie klocka drugiego tak?
13 cze 18:16
Leszek: Stosunek przyspieszen mas 1i 2 zalezy od stosunku promieni zewnetrznego i wewnetrznego Krazka a1/r1 = a2/r2 Dalej chyba zrobisz sam bo dobrze rozumujesz
13 cze 20:14
Marek: Chciałem się tylko upewnić, już zrobiłem. Dzięki emotka
14 cze 09:45