fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Pytanie XYZ: Proszę o pomocemotka 1. Seria linii wodorowych z zakresu światła widzialnego (tzw. seria Balmera) powstaje przy przejściu elektronu z wyższych orbit na drugą. Znaleźć granice serii Balmera. 2. Korzystając z postulatów Bohra wyprowadź wzór na prędkość elektronu na n−tej orbicie. Na której orbicie prędkość elektronu wynosi vn=734km/s? 3. Praca wyjścia dla berylu wynosi W = 3,4 eV. Metal oświetlany jest promieniowaniem o długości 450nm. Jaka jest maksymalna prędkość elektronów wybijanych z powierzchni tego metalu?
12 cze 22:28
Leszek: 1) korzystam ze wzoru Rydberga
1 

= R*(1/22−1/32) dla przejścia z poziomu 3→2
λ1 
1 

=R*(1/22) dla przejścia →2 R−stała Rydberga (tablice)
λ2 
2)
 h mv2 ke2 
mvr=n

; postulat Bohra ;

=

; warunek równowagi sił
  r r2 
z ostatniego warunku otrzymuje
 ke2 
r=

 mv2 
 ke2 
po podstawieniu do postulatu Bohra : v=

 nh 
3) zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne:
hc mv2 2hc 2W 

=W+

=> v=(


) całe wyrażenie w nawiasie jest pod
λ 2  m 
pierwiastkiem
12 cze 23:21
korki_fizyka@o2.pl: można samemu sobie też odpowiadać
13 cze 15:29
korki_fizyka@o2.pl: ja tak robię, żeby mieć reklamę
13 cze 19:06
korki_fizyka@o2.pl: ale ty jesteś fałszywy... jednak skoro już odwalasz za mnie czarną robotę , to ja już nie muszę zresztą na tym forum , to można tylko zarobić na smsach, reszta to bullshit
13 cze 21:41