fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Kilka klasycznych zadań z fizyki Szymon96: 1) Prędkość samochodu rośnie liniowo w funkcji czasu i w ciągu 10 sekund zwiększa się od wartości 20km/h do 70km/h. Jaki odcinek drogi przebył w tym czasie? Jaka była jego średnia prędkość na tej drodze? 2) Na walcu o masie M=10kg nawinięty jest sznur, na którego końcu jest przywiązany odważnik o masie m=4kg. Znaleźć przyspieszenie opadającego odważnika, jeśli promień walca jest równy 4cm. Walec rozpatrywać jako jednorodny, tarcie i masę sznura pominąć. Dla ambitnych: 3)Na obracającej się bez tarcia, z prędkością 1 obr/s (Hz), platformie stoi człowiek. Ma on ramiona wyciągnięte w bok i w każdej ręce trzyma ciężarek. W tej pozycji całkowity moment bezwładności człowieka i platformy wynosi 6 kg*m2. Jeżeli z chwilą przyciągnięcia ciężarków do siebie człowiek zmniejsza ogólny moment bezwładności do 2 kg*m2 , to: a) jak zmieni się częstotliwość obrotu platformy ? b) jak zmieni się całkowita energia kinetyczna ruchu obrotowego ?
6 cze 21:39
daras: Myślisz, że ktoś CI je tutaj ruszy ? ja już dawno pozbyłem się złudzeń i sobie odpuściłem tak jak i JW admin
7 cze 08:04
anix: Ad 1) Mamy tutaj ruch jednostajnie przyspieszony. vp=20km/h≈5,56m/s − prędkość początkowa vk=70km/h≈19,44m/s − prędkość końcowa t=10s −czas s=vp*t+a*t2/2 − wzór na drogę, w którym nie znamy tylko przyspieszenia a, reszta jest dana Przyspieszenie: a=(vk−vp)/t=(19,44−5,56)/10=1,39m/s2 Podstawiając: s=5,56*10+1,39*102/2=125,1m Prędkość średnia: vśr=Δv/Δt=125,1/10=12,5m/s
7 cze 09:51
bez sensu: ostatni wzór jest bez sensu
7 cze 14:47
anix: przepraszam, literówka się wkradła Prędkość średnia: vśr=Δs/Δt=125,1/10=12,5m/s
7 cze 15:34
Szymon96: Dzieki, chociaz jedno emotka
7 cze 19:29
7 cze 19:59
daras: ad 3 Skorzystaj z zasady zachowania momentu pędu.
7 cze 20:01
Szymon96: Co do zadania numer 2, widzialem to rozwiazanie tylko zastanawia mnie fakt ze tam w tresci nie podane jest, jak u mnie, promień walca. Czy to ma wplyw ?
7 cze 20:13
daras: daras darasowi nie równy, czarny to podróbka emotka ad.2 jesli nie masz podanych parametrów walca, to traktujesz go jak gwóźdź wbity w ścianę, służący tylko do zmiany kierunku przenoszenia sił w sznurku Natomiast gdy są podane : masa i promień walca to traktujesz go jak obracającą się bryłę sztywną i rozwiązujesz dodatkowe r−nie : II zasadę dynamiki dla ruchu obrotowego
8 cze 16:30