fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Moc bierna Pawel: Witam. Dostałem za zadanie od wykładowcy dowiedzieć się dlaczego zmniejszamy moc bierna.. mógłby mi ktoś odpowiedzieć w prosty sposób dlaczego tak robimy? Wiem że ta moc jest zmniejszania żeby rachunki za prąd były mniejsze Ale on coś mówił o cosinusach więc jak ktoś wie coś więcej to proszę o jakąś podpowiedź
4 cze 17:31
xns: Prosta sprawa: Przeciążenie prądowe sieci zasilającej jest niekorzystne dla dostawcy czyli zakładu energetycznego bowiem większa wartośc prądu wymaga stosowania przewodów o większym przekroju a więc kosztowniejszych oraz większa wartośc prądu powoduje większe straty energii w liniach co obciąża zakład energetyczny bo liczniki są instalowane u odbiorców dlatego dązy sie do utrzymania współczynnika mocy bliskiego jedności, większosc odbiornikow energii elektrycznej ma charakter rezystancyno indukcyjny czyli pobiera moc czynną i bierną co powoduje ze wartosc wspolczynnika mocy czyli cosφ ma małą wartość. Mozna temu zaradzić przez np wyłączanie nie obciązonych silników lub własciwe dopasowanie mocy silnika do napędzanego urządzenia ale wspołczynnik mocy poprawia się głównie przez instalowanie urządzeń pobierających moc bierną pojemnościową− kondensatorów i dązy sie przy tym do sytuacji gdy pobierana ,moc bierna pojemnościowa zrównowazy moc bierną indukcyjną Nie wystąpi wtedy koniecznosc wytwarzania mocy biernej w żródłach zasilania przez co uniknie sie strat mocy czynnej i spadków napięcwywołanych przesyłaniem mocy biernej w liniach przesyłowych.
4 cze 20:18
888: po takim wykładzie Pawełku na pewno już wszystko rozumiesz emotka
4 cze 22:13