fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Rozkład sił Piotr: rysunekWitam mam problem z pewnym zadaniem. Podczas ćwiczeń survivalowych w pewnej chwili chłopiec o masie 60kg zawisł nieruchomo na linie w sposób pokazany na rysunku. Załóż, że kąt β=2α. Oblicz wartości siły naciągu liny w punktach A i B. Z zadania wiem to, że m=60kg i α=30 β=60 Problem w tym, że nie wiem jak rozłożyć siły, jak to nanieść na rysunek.
25 kwi 11:16
korki_fizyka@o2.pl: Normalnie siły działąją wzdłuż liny a rozkładasz je na składowe w układzie XY
25 kwi 12:33
Riw: Siła ciężkości tego chłopca jest równoważona przez sumę pionowych składowych naciągów lin − jako że chłopiec zawisł nieruchomo, poziome składowe równoważą się. Najpierw zaznacz sobie oczywiście siłę ciężkości, potem same naciągi, potem najzupełniej w świecie ich składowe. Pamiętaj, żeby równoważące się składowe były równej długości. Powstaną ci dwa nowe trójkąty, dopatrzysz się w nich znanych ci kątów α i β. To bardzo typowe zadanie, taki rozkład to podstawa.
26 kwi 21:01