fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Grawitacja Janusz: Szybkie zadanie na logikę. Sputnik krąży po orbicie kołowej o promieniu r1. Na skutek tarcia o resztki atmosfery w jonosferze przeszedł na inną orbitę o promieniu r2. Co można powiedzieć o tych promieniach ? Który z nich jest większy ? Mam dwie teorie, proszę powiedzieć gdzie popełniam błąd emotka 1− Siła tarcia hamuje satelitę, więc zmniejsza się jego prędkość. Jeżeli prędkość jest mniejsza to promień nowej orbity jest większy. 2− Siła tarcia, wydziela ciepło kosztem energii potencjalnej. Jeżeli jest mniejsza energia potencjalna to promień nowej orbity jest mniejszy.
14 kwi 22:15
de Broglie: 2 rozumowanie jest błędne całkowita E = −U{GMm}r} < 0
15 kwi 09:19
Janusz: Nie rozumiem twojego wyjaśnienia. Napisałeś tylko, że energia jest ujemna i dlatego moje rozumowanie jest błędne. Ciepło wydzielone na wskutek tarcia odejmuje energię z satelity. Więc np. na początku wynosiło E1 = −1 , na wskutek tarcia zmniejszyło się i wynosiło E2 = −2 Jeżeli E1 > E2 to ze wzoru wynika, że R1 > R2 Proszę bardziej rozwinąć swoją wypowiedź.
15 kwi 17:50
de Broglie: jeżli r1 byłoby większe to E1 byłaby mniejsza, toc to ujemne wartosci
15 kwi 19:30
Janusz: Czyli rozumiem, że moja pierwsza wersja jest bliższa prawdy ?
15 kwi 19:38