fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
kinematyka Bartek: Statek pasażerski przebywa w dół rzeki drogę 150km między dwiema przystaniami w ciągu 2h, a płynąc pod prąd przebywa tę samą drogę w ciągu 3h. Znaleźć szybkość statku na stojącej wodzie Vs i szybkość wody w rzece czyli Vw. Rozw: v1−prędkość z prądem v2 −pod prąd Nie rozumiem jak w rozwiązaniu zadania z czegoś takiego: s = V1t1=(Vs+Vw) oraz s = V2t2=(Vs−Vw) Jakim cudem oni otrzymali takie coś?
 s(t2+t1) 
Vs =

 2t1t2 
11 maj 21:14
Bartek: Sory pomyliłem się: s = (Vs+Vw)t1 s = (Vs−Vw)t2 Tak czy siak, nie rozumiem jak algebraicznie dość do czegoś takiego:
 s(t2+t1) 
Vs=

 2t1t2 
11 maj 21:27
Bartek: Posłuchajcie, chodzi mi już w tej chwili o samo przekształcenie algebraiczne. Jest w opisie rozwiązania zadania, a nie wiem po prostu jak autor to otrzymał. Tyle.
11 maj 21:28
Bartek: Hellow! Jest tu ktoś? Wiem, że to wieczór i niedziela, ale jakby jakiś matematyk znalazł chwilę, to będę wdzięczny za pomoc.
11 maj 21:42
Mila: s = (Vs+Vw)*t1 /:t1 s = (Vs−Vw)*t2 /: t2
 S 
Vs+Vw=

 t1 
 S 
Vs−Vw=

 t1 
================ dodajemy stronami
 S S 
2Vs=

+

 t1 t2 
 S*t2+S*t1 
2Vs=

/:2
 t1*t2 
 S*(t1+t2) 
Vs=

 2t1*t2 
11 maj 22:06
Bartek: Dziękować Mila
11 maj 22:09
Mila: emotka
11 maj 22:27
daras: PS tu rzadko ktoś zagląda ale Mila jest zawsze emotka
11 maj 22:50
gud deel: fakt, mało kto tu jest, a ja tylko odpowiadam na głupie pytania o bateriach i grzejnikach... niestety.
11 maj 23:29
daras: i głupie pytania zadajesz więc gadasz już sam ze sobą
12 maj 09:37
daras: to sie chyba nazywa paranoja
12 maj 09:38