fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
mechanika Frost: rysunek Nierozciągliwa linka zamocowana w punkcie A i przerzucona przez krążek B napięta jest ciężarem Q = 120 N, wiszącym na jej swobodnym A końcu. Linka ta obciążonai jesf za pośrednictwem rolki siłą P = 15 N. Znaleźć ugięcie h linki pod rolką, wiedząc, że układ znajduje się w stanie równowagi, odległość zaś a = 24 cm Ogólnie to mam problem z rozrysowaniem reakcji w linkachemotka
8 kwi 12:44
korki_fizyka@o2.pl: Nie ma reakcji tylko sa siły napięcia, apotem tylko 2 r−nia na skłądowe x,y
8 kwi 15:22
Frost: to wiem ale w którym miejscu, tam gdzie jest zawieszony ciężar P będą dwie reakcje ( nie dorysowałem tam rolki)
8 kwi 16:01
korki_fizyka@o2.pl: ciężar P nalezy rozłożyć na 2 składowe
8 kwi 16:46
Frost: Tak też zrobiłem będą takie same siły napięcia po lewo i po prawo i co dalej?
 P 
S=

gdzie α to kąt koło krążka B.
 2sinα 
9 kwi 12:35
Frost: rysunekMam jeszcze jeden problem czysto teoretyczny bo sam już się gubie jak go wyjaśniam. Mam takie zadanie przestawione na rysunku podany ciężar G, na krążku nie ma tarcia natomiast jest uwzględniane przy klockach, pytanie brzmi: jaki musi być ciężar Q aby układ był w równowadze? Zadanie rozwiązałem lecz założyłem ruch w prawo czyli jakby Q ciągnęło ciężar G i wyszło mi
 sinα+μcosα* 
Q=G*

 cosα−μsinα 
i odpowiedź okazuje się zła ponieważ poprawna jest:
 sinα−μcosα* 
Q=G*

 cosα+μsinα 
czyli znaki aby przeciwne w liczniku i mianowniku reasumując źle oznaczyłem tarcie powinno być w przeciwnym kierunku czyli źle założyłem ruch, to ciężar G ciągnie ciężar Q który mu się przeciwstawia i moje pytanie brzmi jak dobrze oznaczyć przewidywany ruch bo to jednak ma znaczenie.
9 kwi 12:41
Frost: rysunekA co do pierwszego zadania które wysłałem:
 P 
S=

 2sinα 
przy krążku B siła naprężenia nici jest taka sama i wynosi S. ( rozrysuję krążek B) jeśli tak uwzględnić siły S na krążku i ciężar Q suma Piy wychodzi S−Q−S*sinα=0 z czego uzyskujemy
 Q 
S=

dalej to już czysta matematyka żeby obliczyć h mi wyszło h=2 a odpowiedź jest
 1−sinα 
h=1,5cm czyli zgadzałoby się ale nasuwa mi się pytanie czemu uwzględniam tylko siły napięcia na krążku a nie np też siły (S' którą zaznaczyłem dodatkowo)?
9 kwi 12:52