fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Statyka Frost: rysunekGładki jednorodny pręt oparty jest o ścianę kanału w punkcie A i o róg kanału w punkcie D. Długość pręta wynosi 2l a szerokość kanału c. Obliczyć kąt α nachylenia do poziomu jeśli pręt
 c 
jest w równowadze. Moja odpowiedź to cosα=3

.
 l 
Moje rozumowanie: zgodnie z zasadą 3 sił aby ciało było w równowadze 3 siły które zawierają się w prostych muszą mieć punkt wspólny, będzie to jedynie możliwe gdy "środek" pręta wypada mniej więcej tam gdzie zaznaczyłem ciężkość ( jest ona w polowie długości pręta ) z funkcji trygonometrycznych wyliczyłem już cosα i tak odpowiedź może zostać, potem mam podpunkt b) obciążamy pręt siłą P w punkcie B, musze obliczyć reakcje od punktów A i D mając podane jak już wcześniej:c,2l i teraz P. Wykładowca wspomniał, że trzeba bazować na wyliczeniu kąta cosα ale nie wiem jak to zacząć, rozkład zapisałem: sinβ*Rd=Ra Rd*cosβ=G+P ale nie wiem jak skorzystać z tego kąta bo moim zdaniem kąt się zwiększy oraz nic nie mam o ciężarze podane
29 lut 20:53