fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
termodynamika, dynamika obrotowa New: Witam, czy mógłby mi ktoś wyjaśnić rozwiązanie zadania 6, 8 , 9 −w 8 rozumiem, że praca w procesie A jest większa od tej w procesie B. − w 9 zaznaczyłbym, że temperatura na termometrze wzrośnie PV/T = const więc skoro P maleje to V rośnie. Poprawna odpowiedź − nie zmieni się. http://www.cke.edu.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2015/Przykladowe_arkusze/2015/fizyka_PR/fizyka_PR_A1.pdf z góry dziękuję
14 lut 10:09
gościu: a ja z dołu proponuję żebyś klepał w Google :"rozwiązania arkusza maturalnego takie a takiego z roku takiego" to ,że jesteś New nie usprawiedliwia lenistwa
14 lut 14:46
New: ponawiam prośbę, rozwiązań już wcześniej nie znalazłem emotka 6.1) czy w sytuacji przed puszczeniem pręta istniały momenty sił i się równoważyły, czy nie było ich w ogóle? po puszczeniu pręta Fg jest zaczepiona w środku bryły, dlaczego skoro M = r x Fg , r=0 pojawia się M? 6.2) czemu moment pędu skierowany w prawo powoduje obrót bryły w płaszczyźnie poziomej? i dlaczego pod wpływem Fg pręt nie spada w dół? Jaki to ma związek z żyrokompasem? 8). Co jeszcze wiem z wykresu oprócz pracy wykonywanej przez gaz w każdym z tych procesów? Czy dobrze rozumiem, że ΔU = W + Q przy czym W to jest praca wykonywana przez gaz ze znakiem minus? 9). p ∼ T zatem skoro p w pojemniku maleje to termometr powinien wskazać niższą temperaturę, dlaczego wskazanie się nie zmieniło?
14 lut 22:07