fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Kąt rick: rysunekCzy wie ktoś, w jaki sposób obliczyć kąt nachylenia punktu P do podłoża, wiedząc, że znajduje się on na brzegu okręgu, a jego szybkość liniowa wyraża się wzorem: 10/3gR, a szybkość liniowa punktu O: 2/3gR ? Proszę o pomoc !
7 maj 17:51
MQ: Co to za pojęcie "szybkość liniowa"? Co oznaczają wielkości g i R?
7 maj 18:24
MQ: Poza tym, jaka jest fizyka tego ruchu? 1. Czy okrąg się toczy, czy ślizga? 2. Czy p. P jest sztywny na okręgu, czy ślizga się po okręgu? 3. Pod wpływem czego występuje ruch p. P?
7 maj 18:27
rick: rysunekOto dokładny rysunek : Płaską jednorodną tarczę o promieniu R umocowano zaczepem w pozycji pionowej na gwoździu wbitym w ścianę w punkcie L, jak pokazuje rysunek. Po usunięciu zaczepu tarcza opuszcza położenie równowagi nietrwałej z prędkością początkową równą zeru. Odległość między środkiem tarczy,a punktem L wynosi R/2. Szybkość liniowa punktu P: 10/3gR Oblicz kąt, jaki prędkość Vp tworzy z poziomem.
7 maj 18:39
MQ: Wychodząc z równania ruchu dla wahadła fizycznego: Iε=M, gdzie ε to przyspieszenie kątowe dostajesz równanie na kąt α odchylenia p. O
d2α 2g 

=

sin(α)
dt2 R 
Ale nas interesuje zależność prędkości kątowej ω od α, więc przekształcamy to równanie na:
 2g 

ω=

sin(α)
 R 
Dla warunku początkowego: α=0, ω=0 Jeśli się gdzieś nie walnąłem, to rozwiązaniem jest: ω=2g/R(1−cos(α)) Nas interesuje prędkość liniowa, więc: vO=ωR/2=gR(1−cos(α)) dla p. O oraz vP=ωR3/2=3gR(1−cos(α)) α jest równy, jaki vO tworzy z poziomem, więc z geometrii problemu wynika, że kąt dla vP
  
kąt wektora prędkości z poziomem wynosi φ=α−

 3 
Podstawiając za vP podaną wartość, wyliczysz sobie α, a potem φ
7 maj 21:37
MQ: Jakiś bełkot mi wyszedł pod koniec, więc poprawki: 4 linia od końca: brakuje dopisku "dla p. P" 3 linia od końca powinna brzmieć: kąt α jest równy kątowi, jaki vO tworzy z poziomem, więc z geometrii problemu wynika, że dla vP
7 maj 21:41
rick: Dziękuję za pomoc emotka Poradziłem sobie z pozostałymi podpunktami zadania, jednakże tego z pewnością bym nie zrobił, ponieważ nie omawiałem jeszcze wahadła. Pozdrawiam !
7 maj 21:56