fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Rzut pionowy z siłą zewnętrzną Tony Soprano: Witam, mam mały problem z następującym zadaniem: Podaj wzór/równanie pozwalające wyznaczyć wysokość H na jaką wzniesie się ciało wyrzucone pionowo w górę z prędkością v jeżeli do wysokości H/2 działa na nie siła F zwrócona pionowo do góry. Czy rozumowanie mgH = mv2 / 2 + F* H/2 jest poprawne? Nie jest chyba powiedziane jaką ma wartość siła F, nie wiem jak zinterpretować polecenie
26 sty 22:15
korki_fizyka@tlen.pl:
 H 
do wysokości

policz przyspieszenie z II zasady dyn. Jaka jest siła wypadkowa?
 2 
a dalej zastosuj ZZEnergii
26 sty 23:49
Tony Soprano: Wyszło mi po przekształceniach coś takiego: H= mv2 /F Wyliczyłem najpierw v1 ( prędkość na poziomie H/2) a następnie rozpisałem zasade zachowania energii mgH = 1/2 * mgH + mv12 /2 Czy wynik się zgadza? Przy rozpisaniu równania ruchu mam problem ze znakiem bo na dobrą sprawę nie wiem w którą stronę działa wypadkowa F i Fg
27 sty 13:04
korki_fizyka@tlen.pl: to jest trochę bardziej skomplikowane
 F 
v1 = v2 + H(

−g)
 m 
 F 
gH = [v2 + H(

− g)]2
 m 
27 sty 13:30
Tony Soprano: Kurcze mi v1 wychodzi pierwiastek z tej wartości, resztę z tego co widzę mam tak samo bo na końcu też mam gH = mv12
27 sty 13:44
korki_fizyka@tlen.pl: poprawka:
 F 
V12 =v2 +H(

−g) teraz będzie prościej emotka
 m 
27 sty 14:29
korki_fizyka@tlen.pl:
 F 
czyli gH = v2 +H(

− g)
 m 
27 sty 14:34
korki_fizyka@tlen.pl:
 v2 
stąd H =

 
 F 
2g +

 m 
 
27 sty 14:35
korki_fizyka@tlen.pl:
 mv2 
lub H =

 2mg + F 
27 sty 14:36
Tony Soprano: Teraz pasuje, dzięki za pomoc! emotka
27 sty 17:10