fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
kartk scyzor: Przedmiot znajduje się w odległości 10 cm od pierwszego ogniska soczewki skupiającej. Ekran, na którym otrzymujemy ostry obraz przedmiotu znajduje się w odległości 40 cm od drugiego ogniska soczewki. Ile wynosi odległość ogniskowa soczewki. pomoże ktoś?emotka
3 maj 16:44
axxy: wydaje mi się, że: x=10cm+f a y=40cm+f, podstaw pod wzorek: 1/f=1/x+1/y, powinno coś wyjść daras, tak przy okazji jak wpadniesz, masz może jakieś koncepcje na tegoroczne zadania maturalne z fizyki?
3 maj 17:03
scyzor: f mi wyszło 20
3 maj 17:25
axxy: taka powinna być odpowiedź? emotka
3 maj 17:30
daras: @scyzor Soczewka jest skupiająca, dwuwypukła więc przy założeniu, że i symetryczna−jednakowe promienienie krzywizn i ogniskowe wychodzi, ze f ≈ 56,2 cm. @axxy http://fizyka.pisz.pl/forum/275.html ale podobno tematy z polskiego i matmy juz wyciekły do internetu więc poszukaj z fizyki, może też już tam są ? emotka
4 maj 05:46
daras: sry walnąłem się f = 20 cm emotka
4 maj 05:47