fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Pole elektryczne Mexicano: Witam, mam pręt o długości L, naładowany z gęstością liniową lambda. Należy znaleźć pole w odległości L od prawego krańca pręta na jego przedłużeniu. Nie wiem czy słusznie, ale zapisałem następujące przekształcenia E = ∫dE = ∫ k*dq / r2. W tym momencie zastanawiam się czy za r nie mogę podstawić l i uznać za zmienną. Wypadałoby pozbyć się dq, można by je przekształcić korzystając z gęstości liniowej. Czy dq = lamba * dl ? − gęstość pomnożona przez dany kawałek pręta. Wtedy całka przyjęła by postać K*λ ∫ dl / l2 ?
25 sty 21:52
Adebayor: Zegnam
26 sty 10:25
Mexicano: Dzięki za wyczerpującą odpowiedź !
26 sty 21:18
korki_fizyka@tlen.pl: r to nie L tak dq = λdl, używaj greckich liter i symboli−wszystkie znajdziesz pod przyciskiem: "inne" Problem jest prosty bo szukasz tylko natężenia pola eletrycznego na przedłużeniu osi pręta, więc r zmienia się od 0 do 2L
26 sty 23:48