fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Samochód w wesołym miasteczku Rafał: rysunekSamochód w wesołym miasteczku o masie m porusza się po poziomym torze z pewną prędkością v0. Pokonuje pionowo utawioną pętlę o promieniu R=10m. Narysuj siły działające na samochód w
 km 
najwyższym punkcie pętli. Oblicz minimalną szybkość w

z jaka samochód powinien
 h 
wjechać na pętle, aby mógł ją bezpiecznie pokonać. Pomiń tarcie i opór ruchów.
 km 
Odpowiedz to ok 80

 h 
Wiem że to z zasady zachowanie Energii Ek=Ep Ale coś jeszcze tutaj trzeba, bo taki wynik nie wychodzi
3 maj 08:54
MQ: W najwyższym punkcie: Siła odśrodkowa ≥ ciężaru samochodu
3 maj 09:34
Rafał:
 mv2 
Siłą odśrodkową możemy wyrazić wzorem F=

ciężar Q= m*g to jak podstawimy to do tego
 R 
co napisałeś nie wychodzi prędkość taka jaka powinna wyjść. Mógłby ktoś rozwiązać to zadanie ?
3 maj 13:56
axxy: mi wychodzi około 72km/h, jak z z.z.e to będziesz miał v=2gh, h=2r i potem zamienisz z m/s −> km/h
3 maj 17:14
Saizou : na pewno odp. to 80 km/h≈22 m/s ?
3 maj 17:22
Rafał: Widocznie w odpowiedziach jest błąd bo z tego co piszecie to:
 mv2 
1. z zasady zachowania energii

=mgh to wtedy h= 72 km/h
 2 
 mv2 
2. Jak z Siła odśrodkowa ≥ cięzar samochodu to

≥ mg to wtedy v=36 km/h
 R 
Wydaje mi się że pierwszy sposób jest dobry..
3 maj 23:33
daras: Jeśli traktujemy samochód jako punkt a nie bryłę, to Eko = EK +Ep. w najwyższym punkcie punkcie toru samochór powinien mieć niezerowa predkość, aby nie spaść ale pytanie jest o to jaką musi mieć prędkość na dole, przy wjeżdżaniu na petlę żeby się tam w ogóle dostać więc:
mVo2 mV2 

= mgh +

, gdzie h = 2R a v = gR.
2 2 
 m km 
ostatecznie vo = 5gR ≈ 22,4

= 80,5

.
 s h 
4 maj 05:38
Rafał: Dzięki wielkie Daras emotka
4 maj 18:42
daras:
4 maj 19:11