fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
ktoś przygotowuje się do matury? Pavlowicz: zdajesz maturę z fizyki na podstawie/rozszerzeniu? zestaw zadanek dla Ciebie: podstawa kinematyka: 1.Oblicz czas (w sekundach) potrzebny do przebycia drogi s=120m przez pojazd poruszający się z szybkością v=108 km/h. 2.Równolegle do siebie, w tę samą stronę poruszają się: pociąg o długości l=200m mający szybkość v1=36 km/h oraz samochów jadący z szybkością v2=72km/h. Oblicz czas w którym samochód wyprzedza pociąg. 3.Zmotoryzowana kolumna wojskowa, której długość wynosi s= 5km, porusza się ze stałą prędkością v1 = 10m/s. Z czoła kolumny został wysłany na jej tyły motocyklista z meldunkiem. Szybkośc motocyklisty v2 = 72 km/h. Po jakim czasie motocyklista potwierdzi wykonanie rozkazu 4.Oblicz szybkość końcową oraz czas spadania ciała puszczonego swbodnie z wysokości h=20m. rozszerzenie kinematyka: Rowerzysta jechał z miasta A do miasta B. Połowę drogi od A do B przejechał z prędkością zad1 v1=10km/h. Następnie przez połowę pozostałego czasu podróży jechał z prędkością v2=5km/h, a w ciągu drugiej połowy tego czasu szedł pieszo z prędkością v3=3km/h. Obliczyć prędkość średnią rowerzysty w tej podróży. zad2. Wykazać że prędkość końcowa ciała spadającego swobodnie z wysokości H jest równa prędkości vp rzutu pionowego, w którym hmax =H. zad3. O której godzinie po północy wskazówki zegara pokrywają się po raz trzeci. Przyjmujemy,że pokryją się one po raz pierwszy o pierwszej godzinie.
18 mar 19:39
daras: ad zad3 wskazówki NIE POKRYWAJĄ się o pierwszej w nocy
18 mar 20:26
daras: resztę zadań oceniłbym na poziomie dobrego gimnazjum
18 mar 20:27
Pavlowicz: ok dam trudniejsze emotka
18 mar 20:53
Obywatel: Jak się masz stara pierdoło,tak się składa że rzeczywiście interesuje się fizyką ,ale nie przyswajam sobie dziejowych mitów(to dobre do tv)Tak więc ,zdradź nam lepiej na wstępie skąd i jak ignoranci telewizyjni posiadają techniczny przywilej złośliwego grasowania po internecie i forum.Nauk ścisłych należy się bowiem uczyć na zdrowych społecznych podstawach( A wiadomo,od zamierzchłych czasów,że nie matura lecz... chęć szczera)
19 mar 12:10
1: co co chodzi
19 mar 13:42
daras: Rakieta Proton przeznaczona do wynoszenia satelitów na niskie orbity okołoziemskie składa się z trzech członów. Podczas startu uruchamiane sa silniki pierwszego członu, które pracując przez 120 s wytwarzają siłę ciągu 9500 N. Po wyczerpaniu sie paliwa i odrzuceniu pierwszego członu rakiety uruchamiane są silniki drugiego członu, które pracują przez 206 s i nadaja rakiecie siłę ciągu 2300 N, a na koniec silniki trzeciej sekcji działające przez 238 s wytwarzają siłe ciagu 707 kN. Mając dane masy w tonach poszczególnych części z paliwem i bez oblicz: I 451 31 II 168 12 III 51 4 1. masę startującej rakiety 2. wartość siły wypadkowej działającej na rakietę podczas startu 3. wartość przyspieszenia podczas startu 4.sporządź wykres zależności przyspieszenia rakiety względem Ziemi od czasu w ciągu pierwszych 120 s lotu ( zauważ, że masa rakiety się zmienia) 5, oszacuj prędkość rakiety pod koniec pierwszej minuty loty przy założeniu, że przyspieszenie zmienia się liniowo w tym czasie 6. oblicz prędkość z jaką gazy spalinowe wyrzucane są przez silniki drugiego członu rakiety, skorzystaj ze wzoru na siłę ciągu:
 Δm 
Fc = u

, gdzie
 Δt 
u − prędkość wyrzucanych gazów
Δm 

− szybkość zużycia paliwa
Δt 
19 mar 15:15