fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
kondensatory kyrtap: Do płaskiego kondensatora powietrznego o powierzchni okładek 1 m2 i odstępie elektrod 0,9 cm , włożono płytę dielektryczną (εr= 4 ) o grubości 8 mm, tak że powstała warstwa powietrza o grubości 1mm. Obliczyć natężenie pola elektrycznego wewnątrz kondensatora przed i po włożeniu płyty dielektrycznej, jeżeli do kondensatora było przyłożone napięcie 18 kV. Ocenić w obu przypadkach wytrzymałość elektryczną układu, jeżeli dla powietrza Emax wynosi 30kV/cm. odp. E’ = 20 kV/cm; E1” = 60 kV/cm, E2” = 15 kV/cm
17 sty 23:19
kyrtap: nie wiem jak wyznacza się natężenie pola przy dwóch różnych ośrodkachemotka
17 sty 23:22
korki_fizyka@tlen.pl: Przed był powietrzny a po włozeniu dielektryka są dwa kondensatory połaczone szeregowo
18 sty 06:37
kyrtap: czyli rozumiem że wyliczam pojemności oddzielnie dla powietrznego i z dielektrykiem łączę
 C1 * C2 
szeregowo oba kondensatory czyli C =

a następnie ?
 C1 + C2 
 Q 
W sumie mogę jeszcze wyliczyć Q wiedząc że C =

 U 
18 sty 10:47
kyrtap: a później ze wzoru:
 1 Q 
E =

*

 4πεo r2 
18 sty 10:55
kyrtap: chociaż to to trochę głupie bo nie mam promienia
18 sty 10:56
+-: ... następnie liczę napięcie na tych kondensatorach teoretycznie jest to bardzo proste odpowiedzi zgodne z podanymi, problem pojawia się gdy E przy dielektryku powietrznym przekroczy podane 30kV/cm
18 sty 19:51
korki_fizyka@tlen.pl: a po co ci jakiś promień co ty studiujesz kyrtap i dlaczego właśnie taki kierunek
18 sty 20:30
kyrtap: czemu mnie ciągle atakujecie z tym kierunkiememotka
18 sty 22:06
kyrtap: w sumie to lepiej już tutaj nie będę zadawał pytań więcej krytykowania niż pomocy emotka hej
18 sty 22:12