fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Kula energia elektryczna Alojzy: Mam problem z takim prostym zadaniem: Wyznaczyć energię pola elektrycznego kuli o promieniu r równomiernie naładowanej ładunkiem objętościowym o gęstości q. Korzystam ze wzoru na gęstość powierzchniową, wzór na powierzchnię znam i teraz pozostaje ostatni element: energia. Zastosowałem taki wzór: E=Q2/(C*2), ale wychodzi mi inny wynik niż w odpowiedziach. Co źle robię?
1 maj 23:56
daras: zastosuj wzór na gęstość objętościową ładunku
2 maj 22:52
axxy: musisz też skorzystać z prawa Gaussa i na strumień pola jeżeli się nie mylę: pr.G: Φ=q/εso i strumień:Φ=E*s, gdzie te s'y we wzorze będą powierzchniami kul: 4πr2
3 maj 01:53
axxy: btw. Saizou, na jakiś konkretny kierunek się wybierasz?
3 maj 02:44
axxy: btw. Saizou, na jakiś konkretny kierunek się wybierasz?
3 maj 02:44
Saizou : na matematykę, a fizykę zdaję dodatkowo, w sumie to takie w/w xd
3 maj 11:44
daras: to chwalebne Saizou, że Ci się chceemotka ja znam takich co zdawali tylko matematykę a poszli na studia techniczne i zostali przyjęci bez weryfikacji ich wiedzy z fizyki i teraz,,,wylatują:(
4 maj 05:54