fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
znajdź przyspieszenie styczne i normalne wektoru r(t) KooT11: Witam bardzo serdecznie emotka Mam podany wektor r(t)=[2t, t−1, 2t2+1]. Polecenie to znajdź przyspieszenie styczne i normalne. Policzyłęm pierwszą pochodną, czyli prędkość v(t)=[2,1,4t], oraz drugą czyli przyspieszenie a(t)=[0,0,4]. Nie mam pojęcia jak rozbić na przyspieszenie styczne (wiem że równoległe do prędkości) i normalne (prostopadłe to niej). W notatkach mam jedentyczny wzór na as i a(t) więc pewnie coś pomotałem.. liczę na pomoc i z góry dzięki.
10 sty 12:37
fizyk: rysunek
10 sty 12:55
KooT11: to wiem, wiem że as+an = a, natomiast jak posiadajac a oraz v wyznaczyć as i an?
10 sty 13:12
daras: Przyspieszenie styczne, to druga pochodna wektora położenia względem czasu, a przyspieszenie
 v2 
normalne to przyspieszenie dośrodkowe an=ar=

 r 
11 sty 11:00
11 sty 11:00