fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
fizyk fizyk: Rakieta o długości l=100m leci z predkoscia v=0,8c Naprzeciwko po torze równoległym porusza się meteoryt z predkoscia vm=0,8c. Jak długo będzie on mijał rakietę? Jak rozwiązać takie zadanie? Nie proszę o rozwiązanie podane na tacy, ale wskazanie drogi, którą obrać w celu rozwiązania takiego zadania. Prawdopodobnie należy skorzystać z transformacji Lorentza, bo prędkości z którymi mamy do czynienia są bliskie c. Jak to rozumieć, że rakieta i meteoryt się miną? To znaczy, że oba ciała poruszają się ( zbliżają do siebie ) i liczymy czas, gdy początek rakiety będzie na wysokości meteorytu i droga dzielona przez prędkość ( jakąś) da nam czas... tylko jaka to prędkość? Czy chodzi o prędkość względną? Proszę o pomoc, opisałem ile mogłem, ale dalej nie mam pojęcia
8 sty 20:04
qwark: A jakby się poruszały 10 km/h to jakbyś rozwiązywał ?
8 sty 20:31
fizyk: Myślę, że bym kombinował bo mi nie przychodzi nic do głowy, ale przy 10km/h to 2,78m/s poszłoby łatwiej. Przyjąłbym ,że w ciągu sekundy "ubywa" 2,78*2 odległości rakiety i bym podzielił 100m przez 2,78*2 i by wyszło. Mnożone razy dwa, bo oba ciała poruszają się z tą samą prędkością. Co o tym sądzisz? Na pewno da się to jakimiś wzorami pozapisywać, ale to taka pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy.
8 sty 22:35
8 sty 23:04
fizyk: Super materiał, przejrzałem. A jeżeli lecą w przeciwną stronę to nierelatywistycznie będzie v1+v2 a relatywistycznie :
 v1+v2 
v=

, lecz będzie to prędkość oddalania się ciał od siebie , prawda?
 1+v1*v2c2 
Czyli w moim zadaniu ta prędkość nierelatywistyczna to :
 0,8+0,8 
v=

= 0,9756c
 1+0,8*0,8c2c2 
więc aby wyliczyć czas zapewne należy skorzystać z jakiegoś nierelatywistycznego wzoru, gdyż
 s 
v=

pewnie nie wystarczy.
 t 
Miałbyś może jakąś dalszą część tych wykładów, albo coś dotyczącego drgań opisanego w równie przystępny sposób? emotka
8 sty 23:58
fizyk: +− jesteś? emotka
9 sty 13:58
+-: Trzeba określić "kto" to będzie mierzył z zewnątrz czy z meteorytu itp. Ja to miałem dośćććććććććććććććć dawno, na Internecie można dużo znaleźć w temacie, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę . np: http://fizyka.dk/zadania/mechanika-relatywistyczna
9 sty 18:45