fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Oszacuj średnią moc serca pompującego krew Bentus: Cześć, mam kompletne zaćmienie. Treść zadania brzmi: Oszacować średnią moc serca, które bije 70 razy na minutę i tłoczy przy każdym uderzeniu do tętnic 70 cm3 krwi o gęstości 1050 kg m3 pod średnim ciśnieniem 105 mmHg . Nie wiem jak to ugryźć, wydaje mi się, że moc z prostego wzoru: P= W/t. jako że jest to szacowanie, uznałem, że liczę moc serca wykonującego pracę w ciągu minuty. Niestety, nijak wiem, jak policzyć do tego pracę serca. Być może jest inny sposób. Zastanawia mnie także [mmHg] − co to jest za jednostka, bo wysokość w mm słupa rtęci to mi się tu źle widzi.
7 sty 23:12
korki_fizyka@o2.pl: Tor = mm Hg (milimetry słupa rtęci) ciśnienie normalne po = 760 mm Hg = 101 325 Pa
8 sty 02:02