fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
dwie sprężyny anton: Mam zadanka z ruchu harmonicznego: Sprężyne o stałej sprezystosci 7N/m i zaniedbywalnej masie przecięta w połowie długości. Jaką jest stała sprezystosci każdej polowki? Dwie polowki, zaczepione oddzielnie podtrzumuja klocek o masie M układ drga z czystością 3Hz. Oblicz M. Pierwsze jest proste − polowki będą dwa razy sztywniejsze. Skoro F=kx a i x1=2x2 to k2=2k. Poprawnie rozumuje? Jednak z tym drugim mam problem. Gdy jest jedną sprężyna to nie ma problemu. Ale dwie? Jak w ogóle tutaj rozpatrywać? Oraz jeszcze jedno które mi sprawiło trudność. Dwa punkty materialne wykonują proste ruchy harmoniczne o równych amplitude i czestosciach wzdłuż jednej linii prostej. Spotykają się one posuwając się w kierunkach przeciwnych, wówczas, gdy ich przemieszczania równają się połowie ich amplitudy. Jaką jest różnica faz obu tych ruchów? Zapisałem równania: x1=Acos[wt+@1] i x2=Acos[wt+@2]. Oraz te x równą się odpowiednio 1/2A. Tyle że po porownaniu wychodzi mi że te fazy są jednakowe, ich różnica jest zero. A e odpowiedzi mam 120 stopni.. Co jest nie tak?
6 sty 22:59
korki_fizyka@o2.pl: Wklep w Google:"sprężyny połączone szeregowo, równolegle" a w drugim musisz uwzględnić to, że poruszają się w przeciwnych kierunkach czyli sa w przeciwnych fazach.
6 sty 23:17