fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
trampolina anton: mam kolejne zadanie "problematyczne" (...dla mnie) z trampoliny znajdującej się 5m nad wodą kula ołowiana służąca do sondowania głębokości została wpuszczona do jeziora. Uderza ona w wodę z pewną prędkością, a następnie opada na dno z tą samą prędkością i zatrzymuje się po upływie 5,0s od chwili upuszczenia. Jak głębokie jest jezioro? Jaka jest średnia prędkość kuli? Jaka musiałaby być prędkość początkowa kuli, aby kula spadała również 5s, ale jezioro było puste? mój pomysł na to zadanie jest następujący: h− głębokość jeziora v0− prędkość na górze, v0=0 vk− prędkość, kiedy kula wpada do wody i jest ona równa vk=gt1, t1 to czas spadania do wody, t2 to czas opadania na dno (od uderzenia o taflę), wysokość trampoliny to 5, zatem ze
 gt12 m 
wzoru s=

, obliczę że t1~1s, a vk=~10

 2 s 
z treści mam, że t1+t2=5s czyli t2=4s
 at22 
czyli h=vk+

, gdzie a oznaczyłem jako opóźnienie potrzebne do wytracenia tej
 2 
prędkości vk w wodzie do v2=0
 m 
v2=vk+at2 => a=−2,5

 s2 
po obliczeniu wychodzi mi h=20m, a w odp mam 40... nie wiem czy nawet dobrze rozumuję to zadanie, jeśli nie − to co jest źle?
 m 
g przyjmowałem dla uproszczenia jako 10

 s2 
31 gru 12:50
daras: A miałeś sam poćwiczyć emotka Na początek ćwiczenie z logiki. Jak kulka może opadać z tą samą szybkością, z którą spadła i ..się zatrzymać
31 gru 17:40
anton: "Uderza ona w wodę z pewną prędkością, a następnie opada na dno z tą samą prędkością" tu mam swoją odpowiedź" a zadanie sprowadza się tylko do czasu obliczenia ile spadalo "nad wodą", ehh czytanie ze zrozumieniem faktycznie nie boli, dziękuję za pomoc. wszystkiego dobrego w nowym roku, a ja idę sobie trochę "odpocząć"
31 gru 18:52