fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Dwa klocki dynamika Andrzej: rysunekDzień dobry, treść zadania: Klocki o masach m1 = 80 dag i m2 = 200 g połączone są gładką, nieważką i nierozciągliwą nicią przerzuconą przez nieruchomy bloczek umocowany na brzegu stołu (rysunek). a) Obliczyć przyspieszenie, z jakim poruszają się klocki oraz wartość siły naciągu nici. b) Ile powinna wynosić masa m2, aby układ pozostawał w równowadze. Zaniedbać tarcie nici po bloczku. Współczynniki tarcia statycznego i kinetycznego klocka 1 o powierzchnię stołu wynoszą odpowiednio us=0.2 i uk=0.1. Przyjąć g = 10 m/s2. Odp.: a) 1.2 m/s2, 0.96 N b) m2 < 0.16 kg W podpunkcie A powinienem zrobić układ równań, tylko mi coś nie wychodzi. m1*a=Fn−T m2*a=m2*g−N po dodaniu mam a(m1+m2)=m2*g−N i wychodzi mi, że a=0,4 a powinno wyjść 1,2 Fn obliczam ze wzoru Fn=m1*a W podpunkcie B jestem juz troche bardziej zagubiony, nie bardzo ogarniam, moglby ktos mnie naprowadzic?Same wzory wystarcza, reszte sam zrobie
29 gru 12:03
Andrzej: Czy podpunkt A zrobiony w ten sposób, ma sens? { axm1=N−T { axm2=m2xg−N dodaję obustronnie a(m1+m2)=m2xg−T obliczam T=m1xgxuk=0.8 <= czy to jest ok? podstawiam do wzoru a(0.8+0.2)=0.2x10−0.8 a=1.2m/s2 Fn=m1a Fn=0.81.2=0.96N
29 gru 13:25
daras: pała za zapis
29 gru 16:55