fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Oblicz, na jaką odległość naciągnąć gumę procy. paulina: Jest to jeden z podpunktów jednego z zadań maturalnych udostępnionych w tym roku przez cke.Wstawiam tylko ten podpunkt, ponieważ wszystkie potrzebne dane są tu podane (tak mi się wydaje): Po sporządzeniu procy księżniczka Eliza umieściła ją w takim miejscu wieży, że kapsuła z
 m 
wiadomością dla Rolanda powinna być wystrzelona poziomo z prędkością o wartości 10

.
 s 
Schematyczny rysunek procy oraz uproszczony schemat działania procy do obliczeń przedstawiono
 N 
na rysunkach. Współczynnik sprężystości gumy użytej do budowy procy wynosi 300

. Masa
 m 
kapsułki wynosi 100 g. Oblicz, na jaką odległość d księżniczka Eliza musi naciągnąć gumę procy, aby kapsułka została
 m 
wystrzelona z prędkością o wartości 10

.
 s 
Próbowałam obliczyć to korzystając z zasady zachowania energii:
k x2 m V2  

=

2 2 
ale otrzymuje wynik x ≈ 18,3 · 10−2 m natomiast w odpowiedziach jest wynik x = 12,9 · 10−2 m. Proszę o pomoc, bo nie wiem czy robię coś źle, czy odpowiedź jest zła, a może trzeba za to zadanie zabrać się kompletnie inaczej.
26 gru 16:02
tak: proca ma chyba dwie gumy prawda ?
26 gru 21:24
paulina: a bo ja wiem... ale fakt wtedy wynik jest prawidłowy
27 gru 18:44