fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Kinematyka Adrian: Rzutka ratunkowa to długa lina obciążona na jednym końcu ciężarkiem połączonym z pływakiem, którą rzuca się w kierunku osoby tonącej. Kandydaci na żeglarza jachtowego ćwiczą umiejętności jej stosowania na lądzie, rzucając rzutką do środka koła ratunkowego o średnicy wewnętrznej równej d = 0,5 m. Odległość od linii wyrzutu do środka koła wynosi l = 21m. Rzuty wykonuje się w sposób dowolny. a) Wykonując odpowiednie obliczenia sprawdź, czy rzutka rzucona przez żeglarza w kierunku koła z prędkością V = 15 m/s z wysokości H = 0,9 m w kierunku poziomym wpadnie do jego środka. b) Co się stanie gdy żeglarz wyrzuci rzutkę z taką samą prędkością początkową i z tej samej wysokości, ale pod kątem α = 30 st. do poziomu? pkt a zrobiłem, ale pkt b nawet nie wiem jak zacząć
21 gru 18:35
Adrian: ?
21 gru 19:58
korki_fizyka@o2.pl: b)tak samo jak w a) tylko uwzględnij składową pionową http://fizyka.pisz.pl/strona/13.html
21 gru 21:33
Adrian: problem mam z tym, że zaczynam od wysokości 0.9 m nie wiem gdzie to umieścić po prostu
21 gru 21:47
korki_fizyka@o2.pl: co umieścić
21 gru 21:52
Adrian: 0.9 m. bo wynik będzie inny niż bym liczył, gdyby on rzucał to z ziemi
21 gru 21:54
korki_fizyka@o2.pl: Przeciezz a) sobie poradziłeś wiec tak samo zrób z b)
21 gru 21:57
korki_fizyka@o2.pl: początek układu umieść na ziemi punkt wyrzucenia będzie miał wtedy współrzędne (0; 0,9)
21 gru 21:58