fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Walec, bryła, ruch obrotowy Mexicano: Witam, mam taki problem z jednym zadaniem. Walec stacza się z równi pochyłej, mam daną jego masę m, wysokość h, kąt nachylenia równi alfa i promień r walca. Nic nigdzie nie jest napisane o tarciu. Nie ma ani informacji o współczynniku, o powierzchni itp. W takim wypadku powinienem założyć, że tarcie występuje ? Czy w ogóle coś może się toczyć, podlegając zarówno ruchom postępowemu i obrotowemu, jeżeli nie działają na to ciało żadne momenty sił ? Mam następnie kolejne zadanie, w którym to już jest informacja o tym, że podłoże jest gładkie, jednakże obiekt nadal wykonuje zarówno ruch postępowy jak i obrotowy. Mam tam znaleźć m.in. a styczne oraz przyśpieszenie kątowe. Mogę to zrobić z zależności E=a/r, ponieważ rozpisując IE=Momentom sił, wychodzi coś zupełnie innego. Czekam na odpowiedź emotka
19 gru 19:34
daras: skoro masz to w dziale "ruch obrotowy bryły" to obrót następuje, gdy jest tarcie ale bryła może tez wpaść w poślizg, wtedy masz zadanie z działu "ruch punktu materialnego" dowiedz się o jaki przypadek chodzi albo rozwiąż obydwa
20 gru 08:54
Mexicano: To załóżmy, że wpadła w poślizg
20 gru 18:54
Mexicano: Czyli nie może się poruszać bez tarcia tak, żeby był ruch obrotowy ?
20 gru 18:56
daras: nie
20 gru 22:07