fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
hydrostatyka dipsi: Prosze o pomoc w sprawdzeniu zadania Na jaką głębokość x zanurzy się kula o promieniu R i gęstości ϱw cieczy o gęstości ϱ0 przy założeniu że kula pływa tzn. ϱ<ϱ0. Korzystamy ze wzoru na objętość czaszy sferycznej o
 h 
wysokości h tzn V(h)=πh2(R−

), gdzie 0≤h≤R. Jak mają się do siebie gęstości ϱo/ϱ jeśli
 3 
kula zanurzy się do połowy. moje rozumowanie jest takie Fw.Gg
 π 
ϱ0*g*Vx>m*g , ale Vx=πx2R−

x3
 3 
 4 
m=ϱ

πR3
 3 
 π 4 
ϱ0*g*(πx2R−

x3)=ϱ

πR3*g
 3 3 
 π 
0x2R−ϱ0

x3=ϱ4πR3
 3 
jak obliczyć tego x, jeśli to w ogóle jest dobrze
19 gru 19:00
daras: Jeżeli zanurzy się do połowy, to nie trzeba żadnego wzoru na objętość czaszy tylko Vzan =
 1 2 

Vkuli =

πr3 i dalej prosto jak w SP
 2 3 
20 gru 08:49
daras: i wtedy głębokość zanurzenia h = R
20 gru 08:49
dipsi: ja to wiem, ale chodzi mi o pierwsze pytanie w poleceniu, na jaka głębokość x zanurzy się kula
20 gru 11:16
dipsi: ja to wiem, ale chodzi mi o pierwsze pytanie w poleceniu, na jaka głębokość x zanurzy się kula.... o to mi chodzi możesz zobaczyć?
20 gru 11:17
dipsi: ja to wiem, ale chodzi mi o pierwsze pytanie w poleceniu, na jaka głębokość x zanurzy się kula.... o to mi chodzi możesz zobaczyć?
20 gru 11:19