fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Kinematyka K: Hej, zacząłem się uczyć samodzielnie fizyki i jedna rzecz mnie nurtuje z działu kinematyka: Otóż jest wzór na drogę w ruchu jednostajnie opóźnionym : s =vo t − at2 /2, więc uznaję drogę jako odległość jakie ciało przebyło (wyobrażając sobie, że ciało ma np. w sobie licznik odległości jak w samochodach), a nie jako przemieszczenie i tu pojawia się moje zdziwienie i zarazem pytanie, czy ten wzór na drogę w ruchu jednostajnie opóźnionym traktuję drogę jak przemieszczenie ? bo gdy np. jest ciało : =v0 =5 m/s, t=10 s, a=1 m/s2 to droga wychodzi zero, a tak naprawdę przebyło to jakąś drogę do przodu i taką samą drogę z powrotem, tak , że wielkość wektorowa (przemieszczenie) wynosi zero. Potwierdzi ktoś, czy dobrze wnioskuję ? + od razu idąc takim tokiem rozumowania, droga rzutu pionowego (z ziemi) zawsze wynosi 0?
18 gru 19:34
MichałTH: źle wnioskujesz, droga to nie to samo co przemieszczenie, narysuj sobie wykres
18 gru 22:25
K: wiem, że droga to nie to samo co przemieszczenie, ale to jak w takim razie wytłumaczyć zjawisko zachodzące w tym wzorze gdy droga wynosi 0 ?
18 gru 23:35
korki_fizyka@o2.pl: Po prostu ciało tak długo (t=10 s) nie porusza się. Czas trwania ruchu j.zm. opóźnionego trwa tylko:
 Vo 
Vk = 0 = Vo − at ⇒ t =

= 5 s
 a 
19 gru 07:49