fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Zasada dynamiki Frost: rysunekDwa ciała o masach m1=1kg i m2=3kg połączono nicią która jest przerzucona przez bloczek w kształcie walca o masie m3=0,5kg i promieniu r=0,2m znajdujący się na wierzchołku równi pochyłej o kącie nachylenia 30o. Współczynnik tarcia klocka o masie m1 i równią wynosi f=0,1. Oblicz przyspieszenie układu klocków.
 m 
Przyspieszenie wyszło mi około a=5,68

 s 
tylko nie potrzebowałem z danych promienia walca. Jeśli ktoś mógłby potwierdzić wynik. Robiłem następująco. Zapisałem równania dla każdego elementu osobno. zaznaczyłem tylko siły naciągu nici żeby nie mazać rysunku. Fn1 − siła naciągu nici pierwszego klocka a*m1=Fn1−Fgx−T a*m2=Fg2−Fn2 J*ε=Mwypadkowy Mwypadkowy tworzą siły Fn1 i Fn2 tutaj nie wiem czy dobrze zrobiłem bo Moment bezwładności M1=Fn1*r i jest on pod kątem 30o względem pionu więc obliczyłem sobie tak jakby moment pionowy ( w tym samym kierunku co M2) M1'=M1*sin30o nie wiem potem czy dobrze obliczyłem Mwypadkowy bo odjąłem M1' od M2
 Mwypadkowy 
Potem to już ε=

 m3*r2 
w dalszej części są już tylko obliczenia, i promień mi się skrócił, ktoś może zerknąć? Jutro na kolokwium mam podobne zadanie
14 gru 17:16
korki_fizyka@o2.pl: Jeżeli są podane wszystkie masy, to do wyznaczenia przyspieszenia układu promień walca jest zbędny.
14 gru 20:11
korki_fizyka@o2.pl: złe jest r−nie z momentami po prostu Mw = Iε niezależnie od kątów
 1 
|N1 − N2| =

m3r2ε
 2 
14 gru 20:14
korki_fizyka@o2.pl: a ≈ 0,53g
14 gru 20:23
Frost: Czemu kąt nie wpływa?
14 gru 20:44
korki_fizyka@o2.pl: a niby dlaczego miałby przecież linka nie ślizga się po bloczku więc wszystko jedno w którym miejscu go pociąga go za sobą
14 gru 20:59
Frost: Ja wyobrażałem sobie tak, że przykładam momenty sił do środka bloczka o kierunkach takich jak siły naciągu i wtedy wyliczam moment wypadkowy dlatego nie pasował mi ten minus w moich obliczeniach
14 gru 21:51