fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Studia Dynamika Student Szprot: Ciało rzucono pionowo do góry z prędkością początkową V0 = 10 m/s. Jak długo będzie się ono znajdowało powyżej wysokości h = 4m ? proszę o pomoc. Zalecane jest używanie całek czy pochodnych. Ważne zadanie dla mnie gdyż da mi + 1 pkt do ogólnej punktacji zaliczenia przedmiotu a jestem w plecy z materiałem z fizy
28 kwi 16:29
daras: a bez całek nie można? emotka liczysz chwilę czasu, gdy osiągnie h = 4m , potem cxzas wznoczenia, odejmujesz jedno od drugiego i mnożysz 2x, to zadanie na poziomie 1klasy LO a nawet gimnazjum
28 kwi 17:24
Student Szprot: Chodzi o to że nam kazał korzystać z wzorów z całkami czy pochodnymi gdzie się da żeby nie używać tych z liceum. Ale Dzięki za odp
28 kwi 18:19
daras: a po co strzelac do muchy z armaty ? wspólczuję uczelni i jej wysokiego poziomu
28 kwi 21:18
Student Szprot: Dobra skończyłem robić sprawozdania na inne zajęcia. Jest ktoś kto mógłby zrobić kawałek zadanka albo chociaż podać wzorki z których to powyliczać co mi trzeba? Litości już mi głowa nie pracujeemotka
28 kwi 22:18
qwark: nam tez juz nie
 gt2 
jedyne co mi przychodzi do głowy, to: h(t) = Vo t −

ale to możesz znaleźć w
 2 
pierwszym lepszym podręczniku
28 kwi 22:33
Saizou : można też z zasady zachowania energii obliczyć max zasięg w górę i skorzystać z tego co napisał qwark
28 kwi 22:36
Student Szprot: Możesz dać wzorek?
28 kwi 22:54
Student Szprot: Czekaj cofam pytanie
28 kwi 22:55
Student Szprot:
 V2 
Dobra, moje h=

 2g 
Jak teraz ten czas wyliczyć odpowiednio do treści zadania
28 kwi 23:06
Saizou : obliczmy max wysokość na jaką się wzniesie piłka Ep=Ek
 1 
mgh=

mv2
 2 
2gh=v2 2*10*h=102 h=5m I kiedy ciało "leci do góry" obliczymy w jakim czasie piłka pokona 5 m
 at2 
s=Vot+

 2 
 −10*t2 
5=10t+

 2 
5=10t−5t2 t2−2t+1=0 (t−1)2=0 t=1 s obliczmy w jakim czasie pokona 4 m 4=10t−5t2 5t2−10t+4=0 t1=1,45 s >1 sprzeczność t2=0,55 s Δt=1−0,55=0,45 s. II kiedy ciało spada wystarczy ze policzymy w jakim czasie ciało przebędzie drogę 1 m, bez prędkości początkowej xd
 at2 
s=

 2 
 10t2 
1=

 2 
2=10t2 t2=0,2 t=0,45s czyli łączny czas 0,45+0,45=0,9 s jak na moje
28 kwi 23:15
Student Szprot: jak podstawię to moje h do wzorku QWARK to otrzymam czas całego pobytu tego ciała nad ziemią tak? Czy czas w którym to ciało do tej wysokości doleci ale spadania już nie uwzględnia?
28 kwi 23:16
Student Szprot: odp jest 0.95 s. Stary, jesteś może z Warszawy/Siedlec? Wiszę Ci piwko
28 kwi 23:17
Saizou : tak, bo ten lot trzeba podzielić na dwa odcinki − kiedy ciało leci do góry (czyli przyspieszenie działa przeciwnie do kierunku ruchy, wiec jest z −) − kiedy ciało spada w dół (czyli przyspieszenie jest zgodne z kierunkiem ruchu, czyli jest na +) a i sorry za tautologie
28 kwi 23:18
Student Szprot: ale poczekaj, to spadanie liczysz jak by to nasze ciało zaczęło spadać z 1m a ono spada z 5m czyli spadnie szybciej aniżeli by spadało z 1 metra.
28 kwi 23:21
Saizou : niestety Warszawa to nie moje okolice
28 kwi 23:21
Student Szprot: Kurde już wiem co liczyłeś, sorki !
28 kwi 23:23
Saizou : rysunekale zobacz co masz obliczyć emotka I kiedy ciało leci do góry początkowo ma v=10 m/s, ale ono hamuje i na wysokości 5 m ma v=0 m/s II kiedy ciało spada (spadkiem swobodnym, czyli działa na nie tylko grawitacja) ma v=0 m/s (bo jest na 5 m), ale zaczyna się rozpędzać a mamy obliczyć ile czasu piłka znajduje się powyżej 4 m emotka
28 kwi 23:27
daras: Na ciało cały czas działa siła grawitacji obojętnie czy leci w górę czy w dół dlatego wzór qwarka jest uniwersalny. Zależy jaką wartość wstawisz pod przyspieszenie ziemskie, taki
 m 
wynik otrzymasz. Jeśli g ≈ 10

, to t ≈ 0,89 s.
 s2 
29 kwi 06:53