fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
fizyka liceum drgania Dalida: Bardzo proszę o pomoc ! to zadnie mnie przerasta, przepuszczam że trzeba tu wykorzystać chyba siłę archimedesa i coś po przyrównywać do siły sprężystości , ale nie wiem jak to ruszyć . Szklanka o masie m1=20 g i polu przekroju poprzecznego s=5 cm 2 rtęci zawiera m2=80g i pływa po powierzchni wody. Pod działaniem pionowej siły szklanka została wychylona z położenia rówonowagi , a następnie rozpoczęła swobodne już drgania . Znalezć częstość drgań szklanki.
8 gru 17:51
korki_fizyka@tlen.pl: dobrze ci się zdaje spróbuj napisać wzór na tę dodatkową siłę wyporu, gdy szklanka jest zanurzona głębiej niż w położeniu równowagi
8 gru 19:12
Dalida: Myślę tak: dopóki nie zadziałała ta pionowa siła to ciało było w poczynku a siła Archimedesa musiała być równa sile sprężystości. Jak zadziałano siłą pionową to ciało zaczęło drgać , więc ta siła pionowa odpowiada za drgania F=kΔx am=mω2Δx a=ω2Δx a=4π2f2 Δx nie wiem co mam dalej z tym zrobić
9 gru 11:44
qwark: nie ma siły Archimedesa tylko prawo jego imienia a siła wyporu Fwyp = − gϱwSΔx, gdzie k = gϱwSΔx
9 gru 16:54
qwark:
 m 
T = 2π

 k 
podstaw
9 gru 16:55
Dalida: Dziękuję
9 gru 19:03