fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
elektrostatyka majdan: Dwa swobodne ładunki punktowe +q i +4q znajdują się w odległości l. trzeci ładunek umieszczony jest tak, że cały układ znajduje się w stanie równowagi. Obliczyć położenie, wartość i znak trzeciego ładunku. Obliczyłem położenie danego punktu przyrównując natężenia pola dla pierwszego i drugiego. Zgodnie z moimi obliczeniami wyszło mi że ładunek powinien znajdować się w odległości 1/3 l od +q lub l od +q i 2l od +4q. Jak natomiast mam wyliczyć jego wartość i znak ?
8 gru 16:14
korki_fizyka@tlen.pl: od znaku powinieneś zacząć , bo cała reszta będzie do
8 gru 19:08
majdan: pytałem konkretnie o wartość, znak będzie ujemny, tak mi intuicja podpowiada.
8 gru 20:39
korki_fizyka@tlen.pl: a czemu nie dodatni ?
8 gru 22:12
majdan: rysunektak to rozumiem
8 gru 22:50
majdan: umieszczając dodatni ładunek nie uzyskamy stanu równowagi. Jak policzyć wartość danego ładunku ? czy może być ona dowolna ?
9 gru 17:55
majdan: ponawiam pytanie emotka
9 gru 22:49