fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Tarcie Karolina: Heej pomożecie mi z takim zadankiem : Pochylnia magazynu jest nachylona pod kątem 30 stopni do poziomu. Palety z towarem transportuje się po niej za pomocą wciągarki. Oblicz siłę naciągu liny, jeżeli paleta o masie 100 kg porusz się pod górę pochylni z przyspieszeniem 0,5 m/s2 a współczynnik tarcia 0,8 Jestem zdesperowana,nie mam pojęcia jak to zrobićemotka
6 gru 22:07
rxz: rysunekNa wstępie przepraszam za tak brzydki rysunekemotka T − tarcie(niebieski) FN − siła nacisku(fioletowy) Nl − naciąg liny (czerwony) Q − ciężar(zielony) α=30 stopni β=90 stopni siła wypadkowa: Fw=Nl−T m*a=Nl−T miedzy wektorami Q a FN jest kąt α a inny kat tego "trójkata" to 90 stopni, wiec możemy użyć funkcji trygonometrycznych cosα=FN/Q FN=mg*cosα (cosinus 30 stopni odczytujemy z tablic lub z pamieci jesli znamy emotka ) FN=100kg*10m/s2*3/2≈866N (N tutaj jako Niuton) T=μ*FN=0.8*866N=692,8N I teraz wracamy do poczatku m*a=Nl−T 100kg * 0,5 m/s2=Nl − 692,8N Nl=742,8N
7 gru 02:19
korki_fizyka@tlen.pl: i po co ta desperacja wystarczy ajrzeć do podręcznika z fizyki i podstawić
7 gru 10:29