fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
ładunki kyrtap: Trzy identyczne małe kulki o masie m są zawieszone w jednym punkcie na nitkach o zaniedbywanej masie i długości l. Ładunek Q jest rozłożony równomiernie w całej kulce. Ładunki osiągają stan równowagi w punktach, które w płaszczyźnie horyzontalnej tworzą trójkąt równoboczny o boku d. Pokaż że:
 d2 
Q2 = 12πεomgd3[l2

]1/2
 3 
Potrzebuję do tego zadania rysunku kompletnie nie wiem jak zawieszone 3 ładunki w jednym punkcie tworzą trójkąt równoboczny, nie mogę sobie tego wyobrazić, mógłby ktoś tą sytuację narysować?
30 lis 17:43
kyrtap: może ktoś jednak?
30 lis 20:51
korki_fizyka@tlen.pl: rysunekwidok z góry nad horyzontem
30 lis 21:16
korki_fizyka@tlen.pl: rysunekwidok z boku
 2 
x =

wysokości w trójkącie równobocznym
 3 
Q =mg F − wypadkowa dwóch sił Coulomba (odpychanie z zasady superpozycji) z własności przekątnych w rombie
30 lis 21:21
kyrtap: dzięki już analizuję to emotka
30 lis 21:26
kyrtap: rysunekczyli ten punkt w którym ładunki mają wspólny punkt z góry to ten tak?
30 lis 21:30
kyrtap: dobrze rozumiem
30 lis 21:45
kyrtap: Daras pomógłbyś mi z tym zadaniem bo coś nie wychodzi
3 gru 13:28
daras: a co ci nie wychodzi ?
3 gru 19:38
kyrtap: no nie wychodzi bo nie wiem czy wszystko liczę dobrze jutro wstawię swoje rozważania jak coś to sprawdzisz emotka
3 gru 22:56
kyrtap: rysunekmoże spróbuje uzyskać jakieś informacje , bo jakoś nie wychodzi mi ta zależność to co udało mi się wyliczyć: Fg = mg
 Fe 
tgα =

⇒ Fe = Fg*tgα
 Fg 
 2d3 d3 
x =


=

 32 3 
 q*Q 
znam wzór czyli Fe =

 4πεo*r2 
I teraz nie wiem czy dobrze myślę: promień r to będzie r = 2x?
 d2 
I tam w zależności jeszcze jest [l2

]1/2 rozumiem że to było liczone z tw.
 3 
Pitagorasa tylko nie wiem po co mi do obliczania siły ta druga przyprostokątna skoro r = 2x (o ile dobrze myślę), wiem że zaraz zostanę zjechany różnymi tekstami, jaki to głupi jestem, ale chciałbym to zrozumieć emotka
19 gru 18:32
kyrtap:
20 gru 19:59
daras: Fe to wypadkowa {C[dwóch]] sił elektrycznego odpychania z sąsiednimi ładunkami, siły te tworzą romb, więc
 kq23 
Ich wypadkowa =

 d2 
nie wiem co to u ciebie znaczy "promień r"
 x 
tgα =

ale to chyba zbyt zagmatwane..
 L2 − x2 
20 gru 22:25
daras: ale to dobra drogaemotka
 kq23 x d3 1 
tgα =

=

, x =

, k =

 d2mg L2 − x2 3 4πεo 
podstaw i przekształć
20 gru 22:32
kyrtap: w końcu ktoś odpowiedział
20 gru 22:41
kyrtap: dobra już chyba zaczaiłem z tym rombem
20 gru 22:50