fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
fy mateusz: Siłomierz przymocowano do sufitu windy, a na nim zawieszono obciążnik o masie 2 kg. Oblicz,
 m 
jakie będzie wskazanie przyrządu, gdy winda będzie hamować zprzyspieszeniem −4

 s2 
a)gdy winda hamuje, jadąc do góry Nie wiem która odpowiedź jest poprawna 12N czy 28N? proszę o odpowiedź emotka
26 lis 19:24
żadenfizyk: Pokaż obliczenia
26 lis 19:41
mateusz: mam wzór F= m*(g+a) gdzie a − przyspieszenie windy czyli −4m/s2 i nie wiem czy powinienem od wartości przysp ziem. odejmować 4
26 lis 19:44
Undisputed: F1=g*m=10*2=20N F2=a*m=−4*2=−8N F1+F2=20−8=12N emotka
26 lis 19:44
Undisputed: a z twoim wzorem to tak: F=m(g+a)=m(10−4)=2*6=12N emotka
26 lis 19:45
mateusz: a pewnej stronie zostało napisane tak : "skoro dodajemy to przyspieszenie jest rowne : 4+10 (nie −4 bo przyspieszenie w ukl.nieinerclajnym dziala w przeciwna stronę) więc przyspieszenie to 14. i to mnie zmyliło emotka
26 lis 19:47
żadenfizyk: Wystarczy sobie wyobrazić, jak jeździłeś kiedyś windą, to kiedy czułeś większy nacisk na podłogę windy, a kiedy mniejszy ?
26 lis 19:48
Undisputed: Tu od razu masz podaną wartość (tak jakby z wektorem) i nie musisz się zastanawiać gdzie to przyspieszenie emotka
26 lis 19:49
Undisputed: rysunek
26 lis 19:50
mateusz: podczas jazdy do góry odczuwa się większy nacisk, ale w chwili "hamowania" spada wartość nacisku
26 lis 19:50
Undisputed: Winda hamuje więc traci na przyspieszeniu... Winda przyspiesza to zyskuje na przyspieszeniu... emotka
26 lis 19:51
żadenfizyk: No to już sobie sam odpowiedziałeś emotka
26 lis 19:51
mateusz: Czyli dobrze rozwiązałem zadanko, ale chciałem się upewnić bo zmyliła mnie tamta wypowiedź emotka dzięki i miłego wieczoru
26 lis 19:52
korki_fizyka@tlen.pl: @19:51 winda przyspiesza więc zyskuje na szybkości a jak hamuje to szybkość traci
27 lis 04:39