fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
fizyka Sailor Mike: Jakby ktoś mógł pomóc/dać wskazówki byłbym wielce wdzięczny 1. Oblicz energię elektrostatyczną oraz odpowiadający jej procentowy deficyt masy dla atomu wodoru, w którym zamiast elektronu dookoła jądra krąży mezon pi−. Do obliczeń przyjmij odległość cząstek R=1,9*1013m 2. Wiedząc, że temperatura powierzchni gwiazdy Proxima Centauri wynosi 3040K, określ długość fali, w której ta gwiazda wyemitowuje najwięcej energii. Ile energii emituje ta gwiazda przez rok jeśli wiadomo, że jej promień R=0,145*696*1030km 3. Oblicz maksymalny pęd, jaki mogą uzyskać elektrony emitowane w zjawisku fotoelektrycznym z powierzchni sodu oświetlanej światłem o częstości v=10,5*1014Hz. Praca wyjścia dla sodu wynosi WNa=2,4eV. Jaka jest długość fali tych elektronów? 4.Znając wzór na przesunięcie Comptonowskie wyprowadź wzór pozwalający obliczyć energię rozproszonego fotonu E' na podstawie energii fotonu padającego E oraz kąta rozproszenia fi. Dla jakiego światła(przy ustalonym kącie rozproszenia), czerwonego czy fioletowego, procentowa zmiana energii fotonów będzie mniejsza i dlaczego? 5. Korzystając z modelu atomu Bohra, wyznacz graniczne wartości długości fali w serii Lymana atomu wodoru. W jakiej częsci widma należy szukać tej linii serii?
25 lis 22:03
korki_fizyka@tlen.pl:
 1 1 1 
5. seria Lymanna k = 1,

= R(


)
 λ k2 n2 
granica długofalowa : n = 2 , λ ≈ 122 nm granica krótkofalowa: n → , λ ≈ 91 nm
26 lis 09:22
Sailor Mike: No to akurat chyba najłatwiejsze, dodatkowo trzeba ich szukać w nadfiolecie jeśli się nie mylę. 3 też jest łatwe. Nie wiem jak policzyć 1, 2, 4
26 lis 12:03
korki_fizyka@tlen.pl: 4. rozwiąż w dwu wymiarach stosując zasadę zachowania energii i pędu
26 lis 16:36
korki_fizyka@tlen.pl: 2. z prawa Kirchhoffa https://en.wikipedia.org/wiki/Black-body_radiation
26 lis 16:39
korki_fizyka@tlen.pl: 1. trzeba poszukać parametry mezonu π i podstawić je do postulatów Bohra
26 lis 16:40
Sailor Mike: Dzięki, mam wszystko już.
26 lis 17:55