fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
bryla sztywna majdan: Borykam się z następującym zadaniem − Dana jest równia pochyła o wysokości 2 m i kącie nachylenia 30 stopni. Obliczyć końcowe prędkości ruchu dla ruchu postępowego oraz czasy po jakich stoczą się po tej równi a) pierścień b) walec c) kula Obliczam długość równi = 1 Z zasady zachowania energii zapisuję następującą równość: mgh= 1/2(mV2 + Iω2) , zauważam, że ω=V/r
 2mgh 
Po wyliczeniu V otrzymuję p{

 I/R2+m 
Moje pytania : 1)Czy dla każdego podpunktu mogę odpowiednio podstawić momenty bezwładności i wyliczyć prędkości ? 2) Czy trzeba całkować prędkość, aby otrzymać czas ?
25 lis 21:48
daras: długośc równi nie jest ci potrzebna, tylko wysokość Ep = Ekpostępowego + Ekobrotowego
25 lis 22:01
daras: 1. tak 2. nie
25 lis 22:02
majdan: czyli mając już wyliczoną prędkość, (pierwiastek tam mi się nie pojawił) jak mam się zabrać za czas, bo moje myślenie już się wyłączyło..
25 lis 22:17
korki_fizyka@tlen.pl: zrób reset
26 lis 11:43
majdan: tzn?
26 lis 21:20
majdan: Po prostu V = a *t ? gdzie V już mam podane a przyspieszenie jest równe Fn*sin α ?
26 lis 21:21
majdan: Fs = mg*sin α , a przyspieszenie F/m więc a = g*sin α
 g*sinα*l 
Później podstawiając do wyżej napisanego wzoru mam t =

 g*sinα 
tak ?
26 lis 21:25
korki_fizyka@tlen.pl: @25.11 21:48
 1 2 
zauważ też, że I = kmR2, dla pierścienia k = 1, walca k =

, kuli k =

 2 5 
 2gh 
więc v =

 1 + k 
 vt 2s 1 2h(1 + k) 
S =

⇒ t =

= ... +


 2 v sinα g 
27 lis 04:55