fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Terma MiBM: Pompa podaje 0,3 l/s zimnej wody o gęstości 1000 kg/m3. Ciśnienie absolutne w króćcu ssawnym wynosi P1 = 50 kPa, w króćcu tłocznym P2 = 1,2 MPa. Jaka jest jednostkowa praca techniczna wykonana na nieściśliwej wodzie? Jaka jest moc mechaniczna dostarczana przez organ tłoczący pompy (tłok lub wirnik) do sprężanej wody? Przedstawić jednostkową pracę techniczną na wykresie P−v! Wyniki: l t1−2 = −1150 kJ/kg = −1,15 kJ/kg, Ni = 0,345 kW. Strumień objętościowy : V= 0,0003(m3)/s Gęstość: q=1000kg/(m3) Wyliczyłem sobie strumień masowy : m= 0,3 kg/s W celu obliczenia pracy technicznej korzystam z poniższego wzoru Lt=−∫Vdp=Vm*(P2−P1) Lecz w tym wypadku nie całkowałem a zrobiłem to w poniższy sposób: Lt=V(P2−P1) = 345W co się zgadza z mocą mechaniczną z 0,354KW Licząc prace techniczną jednostkową, wyczytałem w książce że jest to praca przypadająca na daną jednostkę masową więc : It=L/m=1,15 jednostki się nie zgadzają ale obstawiam że ma być to kJ/kg Dlaczego uważam że jednostki się nie zgadzają bo J= [ (kg*m2) / s2] A masa w moim przypadku strumien masowy kg/s Dzieląc te jednostki przez siebie nie uzyskam kJ/kg I dlaczego praca jednostkowa ma być z minusem …? Proszę o pomoc bo szukam w książkach i nie moge ogarnąć dlaczego wynik ma być z minusem i co tutaj robie źle.. może powinienem to scałkować ale wtedy wychodzi mi inny wynik.
22 lis 20:26
korki_fizyka@tlen.pl: aż tak rozgarnięty , to nie jestem albo...szkoda mi niedzielnego wieczoru emotka
22 lis 21:18