fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Normalne Normalne: Witam, mam pytanie : Kiedy zarówno prędkość, jak i przyspieszenie styczne są położone "na sobie" ? Chyba tak się dzieje w przypadku rzutu ukośnego , to prawda? Czy w innym wypadku również?
20 lis 00:10
daras:
 Δv 
przyspieszenie styczne as =

więc ich kierunki zawsze się pokrywają
 Δt 
20 lis 11:06
daras: co innego z przyspieszeniem normalnym (dośrodkowym), które jest prostopadłe to prędkości chwilowej w ruchach krzywoliniowych także kierunek całkowitego przyspieszenia a = as2 + ar2 może się różnić od kierunku prędkości właśnie ze względu na ten drugi składnik http://fizyka.pisz.pl/strona/126.html na dole
20 lis 11:10
daras: zatem odpowiadając na twoje pytanie: przyspieszenie (całkowite) i prędkość (chwilowa) mają ten sam kierunek, gdy przyspieszenie normalne (dośrodkowe) = 0
20 lis 11:12
Normalne: Gdyby tak tłumaczyli wykładowcy to by było pięknie Jeżeli masz jeszcze możliwość odpowiedzi to zapytam : Mamy rakietę która na wysokości h przy predkosci v gubi zbiornik. Przyjmuję kierunek osi zgodny z kierunkiem lotu rakiety. No i teraz zbiornik trochę poleci do góry (jakieś h1) i później zacznie spadać. Jak to będzie z tą prędkością, gdy zbiornik wróci do położenia w którym został odczepiony? Jak będzie wyglądało równanie drogi od tego momentu? Czy cialo będzie miało prędkość v ale przeciwnie zwróconą? Ogólnie mam obliczyć czas spadku od tego miejsca i ciągle coś nie tak ze znakami...
20 lis 13:37
daras:
 gt2 
y(t) = h − vt +

 2 
20 lis 14:11
daras: jak spadnie to y(t) = 0 i dalej rozwiązujesz r−nie kwadratowe, Δ, 2 pierwiastki, z których ujemny odrzucasz
20 lis 14:13
Normalne: Pięknie Baardzo dziękuję za pomoc. emotka Na całe szczęście znalazła się osoba która to idealnie wytłumaczyła, a nie odsyłała ludzi na korepetycje
20 lis 14:19
Normalne: Ok , teraz mam problem z wyznaczeniem toru ruchu punktu w ukladzie biegunowym. W kartezjańskm ruch dany jest rownaniami:x=bt2 , y=ct2. Prędkości , przyspieszenia w kartezjańskim bez problrmu, ale w biegunowym zaczynają się schody. Jak będziesz miał chwilę czasu, to proszę o wskazówki emotka
20 lis 19:54
Normalne: R(t) wyszło mi t2b2+c2 a φ=arc tg cb Nie wiem czy to jest ok , co sądzicie?
20 lis 19:58
Normalne: ?emotka
21 lis 16:44
dobra rada: zrobiłbyś w końcu coś sam
21 lis 21:02