fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Równia pochyła Tomcio62: Ciało o masie 0,2 kg spoczywające początkowo u spodu równi o wysokości 1,5 m i długości 3 m pchnięto w górę równi nadając mu prędkość początkową 3 m/s. Współczynnik tarcia wynosi 0,76. W prostokątnym układzie współrzędnych, którego jedna z osi OX, jest równoległa do równi, a oś OY jest do niej prostopadła (początek układu należy umieścić w położeniu początkowym ciała), wskaż wszystkie siły działające na ciało i wyznacz zależności od czasu: wektora prędkości ciała, tj. Vx (t) i Vy (t); przyspieszenia, tj. ax (t) i ay (t); wektora wodzącego, tj. X(t) i Y (t) w trakcie wznoszenia się ciała w górę równi. Po jakim czasie ciało osiągnie największą wysokość? Scharakteryzuj, opisz nie wypisując wzorów, ruch tego ciała po osiągnieciu największej wysokości.
11 lis 19:00
daras: No i jak sie zabrałeś za to zadanko ?
11 lis 20:48
Tomcio62: rozrysowałem siły, obliczyłem czas po jakim ciało osiągnie największą wysokość i wyszło mi ok. 3s, nie wiem czy dobrze. Opis ruchu ciała nie sprawia problemów, ale nie mam pojęcia, jak się zabrać za wektory?
11 lis 22:42
daras: emotka
12 lis 03:45
Neox142: Mam ten sam problem, nie wiem jak wyznaczyć zależność od czasu wektorów. Jakaś podpowiedź ?
7 lis 19:34