fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
dynamika-studia majdan: Wahadło ma znaną długość l. Po uwolnieniu z początkowej pozycji(kulka na nici wyciągnięta poziomo w bok) kulka wahadła porusza się pod wpływej grawitacji w dół. Poniżej punktu zaczepienia nici w odległości d umieszczono gwóźdź. Oblicz jaka musi być odległość d aby kulka wahadła poruszała się ruchem kołowym w którego środku znajduje się gwóźdź.
3 lis 19:13
daras: Przy tak sformułowanej treści zadania, odległość d może być dowolna oczywiście d ≤ l
3 lis 19:38
majdan: Taką treść otrzymałem od doktora i nie mam ŻADNEGO pomysłu jak się za to zabrać
3 lis 19:55
majdan: rysunekTak ja rozumiem to zadanie, ale nie mam pomysłu co dalej zrobić
3 lis 20:19
majdan: rysunekCzy taki rysunek byłby tutaj stosowny ? jeżeli tak to jak rozwiązać sprawę z kątem między tworzącą a promieniem ?
3 lis 20:24
daras: Jeśli ma to wygladać tak jak z 20:19, to znaczyło by, ze energia potencjalna na wysokości mgL ma wystarczyć na okręcenie się wahadła na gwoździu czyli kulka czy co tam jest przywiązane do nici, ma osiągnąć położenie pionowe zataczając okrąg o innym promieniu: R = L−d ale mając wtedy minimalną prędkość czyli zerową
3 lis 20:31
daras: to jest też zadanie z Kruczka 11−31
3 lis 20:32
majdan: "jaka musi być odległość d aby kulka wahadła poruszała się ruchem kołowym w którego środku znajduje się gwóźdź." Czy dobrze rozumiem, że ma to być stożek ? Bo nasze rozumowania się rozmijają
3 lis 20:35
daras: 1. Korzystając z ZZEnergii wyznaczasz prędkość w najniższym punkcie toru: v = 2gL
 v 2g 
2. Prędkość kątowa wahadła w tym punkcie wyniesie: ω1 =

=

 L L 
3. Podobnie wyznaczasz prędkość kątową w tym mniejszym okręgu
 3 
4. ostatecznie d >

L
 5 
3 lis 20:44
daras: Widzę, że ty już inne zadanie rozwiązujesz, dla mnie okrąg≠stożek. idę na TV..
3 lis 20:45
majdan: skąd te 3/5 ? jak dla mnie ω2= 2g/d i nie potrafię znaleźć zależności między tymi dwoma prędkościami
3 lis 21:01
daras: nie przeliczałem tylko spisałem z odpowiedzi emotka jeśli mamy to samo do pkt−u 2.
 2g(2d−L) 
to chyba ω2 =

?
 L−d 
3 lis 21:25
daras:
 L 
Po podstawieniu 3/5 też mi nie wychodzi tylko d >

ale może już jestem zmęczony..
 2 
3 lis 21:28
majdan: coś nie tak jest z tym rozwiązaniem. ω2= sqrt(2g(L−d)) / (L−d) i tutaj zdania nie zmienię.
4 lis 10:34
daras: chyba masz rację...czy w takim razie ostateczny warunek na d jest zgodny z odpowiedziami w Kruczku ?
4 lis 11:50